5 mód ahogyan a hallókészülék segít tovább élni

A hallókészüléket elkezdeni használni nehéz. Rá kell beszélned magad, pedig tudod, hogy szükséged van rá. Szükséged van rá, mert nélküle megbénulsz az életed több területén is, mindenhol, ahol a kommunikáció fontos. Mégis félsz belevágni a használatába, mert ezzel magad előtt is beismered, hogy visszafonhatatlanul hallássérült lettél. Pedig a hallókészülék meghosszabbíthatja az életed, ha hagyod!

Ne hagyd, hogy a félelem visszatartson!

Tudom, ez félelmetes. Hogy ránézel a hallókészülékre, erre a kis kütyüre, amit betesznek a füledbe, amiben addig semmi nem volt. Furcsa az érzés, legszívesebben kitépnéd, mert folyton úgy érzed, van a füledben valami.

Nézed magad a tükörben, és próbálod elfogadni a látványt, a füledet a hallókészülékkel.

Azon gondolkodsz, hogyan viseld a hajad, hogyan rejthetnéd el, esetleg az is megfordul a fejedben, hogy elsüllyeszd a fiók mélyére, mert boldogulsz nélküle is. Közben dilemmázol, mert pontosan tudod, mennyire frusztráló, amikor nem érted, mit mondanak az étteremben a barátaid, mert a háttérzaj elnyomja a hangjukat. Vagy hogy be kell menned a hivatalba személyesen, mert a telefonálás nehézséget okoz. Hogy a munkahelyeden szorongsz, hogy valamiről lemaradsz, vagy hogy milyen lehet a megítélésed azóta, hogy többször visszakérdezel.

Csábít a fiók tátongó mélysége, de vacillálsz, hogy adnod kellene a hallókészülékednek egy esélyt.

Jól érzed: A hallókészüléked megérdemel egy esélyt!

Nem is gondolnád, hogy egy hallókészülék – ha megtaláltad a számodra megfelelőt – milyen sokféleképpen hat ki a mindennapjaidra. A számtalan nehézség mellett, mint az új hangok megszokása, a kitartó hallásfigyelem fejlesztése, az érzés megszokása, hogy valami van a fülben, a hallókészülék nagyon jó hatással van az életedre.

5 mód ahogyan a hallókészülék segít tovább élni

Forrás: Unsplash

Olyan változást indít el a hétköznapokban, amelyek következtében javul a közérzeted, jobb lesz az életminőséged, boldogabb, kiegyensúlyozottabb emberként élsz. Márpedig, ha boldog vagy, akkor borítékolható, hogy az éveid száma is sokáig nő majd.

Miért hisszük el olyan nehezen, hogy a hallókészülék jó?

Azért, mert a negatív élmények hatnak erősebben. A hallókészülék kiválasztása és megszokása nem könnyű, és nem is rövid folyamat, de ha meglépjük, beköszönt egy új élet lehetősége. A pozitív hatásokat csak akkor tudjuk értékelni és elhinni, amikor apránként beszivárognak az életünkbe, és észrevesszük őket. Ez egy folyamat, és mi törekszünk rá, hogy elmondjuk neked, milyen változásokra számíthatsz, így ugyanis könnyebb túlélni a várakozás időszakát.

A hallókészüléket magabiztosságot ad

Emlékszel az érzésre, hogy valaki kérdezett tőled valamit, és nem voltál biztos benne, hogy mi volt az? Vagy arra, amikor a munkahelyeden választ vártak tőled valamire, és nem voltál biztos benne, hogy jót válaszoltál? Esetleg arra, hogy milyen nehéz volt az ügyfélszolgálatossal szemben érvényesíteni az akaratod, mert nem értettél mindent? És arra, hogy ezek a bizonytalan helyzetek hogyan őrölték fel az önbizalmadat, mennyire stresszeltél ezekben a helyzetekben?

A hallókészülék segít visszanyerni a magabiztosságodat! Kiegyensúlyozottabbá válsz, és könnyebben kezeled a kommunikációs helyzeteket.

Mondanunk sem kell, hogy a stressz milyen káros a testedre: lefárasztja az izmaidat, a vérkeringésedet, feltornázza kellemetlen magasságokba a vérnyomásodat, gyomorpanaszokat okozhat. Ezek elkerülésével sokkal tovább tud a tested jól működni.

Visszakapod a régi életed!

Amíg nem éled át, nem gondolnád, milyen sok helyzetben van szükség a jó hallásra. Ha eddig kosaraztál, idegenvezető, vagy akár zenész voltál, akkor bizonytalanabbá válsz ezen tevékenységek végzése közben, mert nem hallasz meg már olyan dolgokat, amiket régen igen. Ha túl sokáig mellőzöd a hallássérülésedet, nem foglalkozol vele, és a hallásod romlik, egyre több tevékenységről kell lemondanod.

A világod beszűkül, kényszermegoldásokra fanyalodsz, pedig tény, hogy az ember akkor élhet boldogan, ha olyan életet élhet, amilyet szeretne. Ezt hallókészülékkel meg tudod tenni.

5 mód ahogyan a hallókészülék segít tovább élni

Forrás: Unsplash

Elkerülöd az egzisztenciális válságot!

Nehéz úgy helyt állni a munkahelyünkön, hogy nem hallunk jól. A konferenciabeszélgetések, előadások, a telefonálás, a tárgyalások, ahol fontos döntések születnek, jóval nehezebbé válnak így. Szélsőséges esetben akár el is veszíthetjük a munkahelyünket, ha nem tudunk helyt állni a feladatainkban. Azért olyan rémisztő ezt leírni, mert ezeket a problémákat a technológia meg tudja oldani.

Egy hallókészülék, és a mellé választott kiegészítő kommunikációs eszközök sokat segítenek abban, hogy a legnehezebb kommunikációs helyzetben is változatlanul jól teljesítsünk.

Nincs többé szorongás!

Hallókészülék nélkül, vagy egy rosszul beállított hallókészülékkel élő hallássérült klienseink meglepően gyakran számoltak be szorongásos tünetekről vagy pánikokról. Ezek különösen akkor jelentkeznek, ha kommunikációs helyzetbe kerülnek.

  • Félnek, hogy valamit félreértenek.
  • Kellemetlennek érzik, hogy vissza kell kérdezniük, gyakran inkább úgy tesznek, mintha értették volna az elhangzottakat.
  • Aggódnak, hogy lemaradtak valamiről.
  • Aggódnak, hogy ez kihat a kapcsolataikra.

Ezek a félelmek komoly megterhelést jelentenek a szervezetünknek és a lelkünknek, érthető, hogy szorongásos tüneteket hívnak elő. Hiszen folyton készenlétben állunk, vizuálisan próbáljuk megszerezni azokat az információkat, amiket hallás útján nem tudunk, és gyakran ez az igyekezet nem elég, szert teszünk kellemetlen élményekre. Ezek a kellemetlen élmények pedig frusztráltságot generálnak bennünk, amiket nehezen tudunk feloldani. Hallókészülékkel azonban el tudjuk kerülni a kellemetlenségeket.

Felpezsdül a társas életed!

A halláscsökkenés megléte életünk egy érzékeny részére is negatív hatással van, mégpedig a társas életünkre. A társas kapcsolataink a családunkkal és a barátainkkal azok, amelyekből töltekezünk, erőt merítünk a nehezebb napok megéléséhez.

Azonban, ha nem hallunk jól, nehezebben tudunk kapcsolódni a barátainkhoz. Számukra is egy új helyzet áll elő, tanulniuk kell az alkalmazkodást hozzád. Gyakran kirekesztődhetsz bizonyos programokból a hallásod miatt, és bizonyos helyzetekben nehezebben tudsz bekapcsolódni a barátaid beszélgetésébe. Sokszor fordul elő, hogy elveszíted valamelyik barátodat vagy kollégádat, csak mert nehezen tudtuk időt együtt tölteni.

Hallókészülékkel azonban ezt is meg tudod előzni. Ne hagyd, hogy a sztereotípiák és a nehézségek visszatartsanak téged a hallókészülék viselésétől!

Helló ragyogó memória!

Hallásunk útján szerzünk be olyan létfontosságú információkat, amelyek segítenek kiigazodni a hétköznapi helyzetekben. Ha ez az információkat begyűjtő csatorna kiesik, vagy nehezen tudunk rá támaszkodni, az egész megfigyelőrendszerünk működése felborul.

5 mód ahogyan a hallókészülék segít tovább élni

Forrás: Unsplash

A szervezet elkezd jobban támaszkodni más információ forrásokra, jobban figyel a tapintásra, vagy a vizuális információra, a szemünkön keresztül. Ez az újfajta működés azonban kihívás az agynak.

Nem ehhez volt szokva, és míg az új helyhez többé kevésbé alkalmazkodik, addig különféle problémákkal kezdünk el küszködni, amelyek eddig nem voltak ránk jellemzőek:

  • extrém fáradékonyság,
  • dekoncentráltság,
  • feledékenység,
  • szétszórtság.

Hallókészülékkel és kiegészítő kommunikációs segédeszközökkel le tudjuk venni a terhelést az agyunkról, figyelmünk pedig újra a régi lesz.

Jelentkezz be bármelyik Halláspontunkba, és segítünk kiválasztani a számodra megfelelő hallókészüléket! Hallásgondozóink a nehéz pillanatokban is melletted lesznek, segítenek, hogy minél előbb visszazökkenjen az életed a rég kerékvágásba!