Ha ez a foglalkozásod, járj sűrűbben hallásszűrésre!

Amikor elérkezünk ahhoz a pillanathoz, hogy eldöntsük, miből szeretnénk megélni a jövőben, milyen munkát végeznénk szívesen, akkor biztosan nem gondoljuk át a döntéseinket az alapján, hogy az adott foglalkozás mennyire érinti a hallásunkat. Pedig kellene.

Átgondoljuk, hogy szeretnénk-e csinálni, azt is, hogy milyen lehetőségeink lennének benne, miként tudunk kiteljesedni benne, mennyi lesz a bevételünk körülbelül. Pedig azt is át kellene gondolni, hogy vajon mekkora zajjal járnak bizonyos munkakörök.

Ha ez a foglalkozásod, járj sűrűbben hallásszűrésre!

Forrás: 123RF

Nem árt ugyanis tudnotok, hogy ha 85 dB-t meghaladó zajban éltek hosszabb ideig, az már kihat a hallásotokra, könnyen hallássérültté is válhattok miatta. Egy munkahely pedig a második élettér az otthon után, ahol a legtöbb időtöket töltitek majd, tehát nagyon nem mindegy, milyen környezetben végzitek a munkátokat.

A zajártalom először nem tűnik olyan drasztikus dolognak. A folyamatos zaj eleinte csak azzal jár, hogy zúg a fületek, picit tompábban hallotok, ám ezt a fiatal szervezet hamar kialussza. Reggelre ezek a tünetek elmúlnak.

Egy munka azonban nem pár hétig tart, hanem életetek végéig. A folyamatos zaj minden nap az életetek részévé válik, és egy reggel majd a tompa hallás megmarad, és halláscsökkenés következik be.

A foglalkozási zajártalom fokozatosan alakul ki, sokan észre sem veszik, csak amikor már túl késő és a folyamat visszafordíthatatlan.

Melyek azok a munkakörök, amivel vigyáznunk kell?

Vannak jól ismert halláskárosító foglalkozások, amelyekre mindenki gondol, de vannak olyan munkakörök is, amelyekről nem gondolnánk, hogy halláskárosító hatásuk van.

Tanár

Meglepődtetek? Pedig elég csak a zenetanárokra gondolni, akik folyton hangszerekkel dolgoznak és énekelnek. A testnevelők élete sem csak a csendről szól, a zárt termekben magas zajszint van egy meccs során.

A szülők jól tudják, hogy a gyerekek képesek meglepően hangosak lenni, így nézve az óvodapedagógusok is folyamatos zajnak vannak kitéve a gyerekek között. A sírás, a sikoltozás, az éneklés egy csoportnyi gyereken mérve simán eléri a 85 dB-t.

Vízvezeték-szerelő

Nem gondolnánk, pedig folyamatos zajnak vannak kitéve zárt térben, ahol zajos szerszámokkal és fémekkel dolgoznak. Legközelebb, ha jönnek hozzánk, akkor adjunk nekik az ital mellé fülvédőt is!

Fodrász

Elég csak a hajszárítóra gondolni, amit mindig használni kell, reggeltől estig, pláne, ha többen dolgoznak egy helyen. A fodrászok napi szinten 85 dB-es közegben varázsolnak gyönyörű frizurákat a betérőknek, nem meglepő, ha gyakran ordítva próbálnak kommunikálni, hiszen alig hallják saját magukat is.

A közlekedési forgalomban dolgozók

A mentősök, a kamionosok, a rendőrök és a szemétszállítók 90-100 dB-el szembesülnek napi szinten, köszönhetően a forgalom zajának és a szirénáknak. Elég durva, nem? Pedig hányszor káromkodtunk már, miközben elhúzott mellettünk egy mentő, hogy milyen hangos.

Ha ez a foglalkozásod, járj sűrűbben hallásszűrésre!

Forrás: 123RF

És ők egész nap a sziréna alatt ülnek…

Nem jobb a futároknak sem, a motor hangja is kiakasztja a zajszintmérőt.

A vidéki gazdálkodók

Ha vidék, akkor csend és nyugalom jut eszetekbe, igaz? Hát, ez nem teljesen felel meg a valóságnak. Noha a forgalom zaja valóban nem károsítja a hallást, de a munkagépek, a traktorok, a betakarítógépek és a láncfűrész zaja bőven „kárpótolja” a vidéki termelőket.

A munkásemberek

A fizikai munkát végzők közül különösen az ácsok, az építőipari munkások és a bányászok szenvednek a zajártalomtól. Az elektromos fűrészek és más munkagépek, melyek az asztalosmunka elengedhetetlen kellékei, alaposan megkínozzák az ácsok hallását.

Az építőipar gépei sem halkabbak, elég csak a betontörő hangját felidézni, ezeknek a hangjai elérik a 130 dB-t is.

Ha ez a foglalkozásod, járj sűrűbben hallásszűrésre!

Forrás: 123RF

Az éjszakai élet császárai

Akik ugyebár a zenészek, a DJ-k és persze a szórakozóhelyek dolgozói: pultosok, pincérek, táncosok, kidobók, hangosítók, technikusok. Mivel a zene gyakran hajnalig is üvölt, így finom 115 dB feletti sokkot kapnak a fülek.

Ezzel nem azt akarjuk mondani, hogy ne válasszátok ezeket a munkaköröket, csupán helyezzetek nagy hangsúlyt a hallásvédelemre. A munka során a kezdetektől használjatok zajcsökkentő fülvédőt illetve zajszűrő füldugót, és rendszeresen vegyetek részt hallásszűrésen.

A hallásvédelemmel kapcsolatban minden információt megkaptok Halláspontjainkban , illetve segítünk, hogy a munkátokat teljes biztonságban végezhessétek.