A hallásromlás nem csak az időseket érinti – egyre több fiatal küzd rosszabb hallással

A fülsüketítő zene, a közlekedési eszközökön hallgatott muzsika, a koncertek, a mozi világa egyre több hallássérülést okoz. Természetesen az idegi halláskárosodás sem ritka.

Tévedés, hogy a rosszabb hallás csak idősebb korban fordul elő – igenis a fiatalok is érintettek benne. Beszéljünk róla!

Már fiatal korban is érdemes szakemberrel ellenőriztetni a hallásod, hiszen a kis mértékű hallásromlás még csak audiológiai eszközökkel észlelhető.

Sokan viszont már csak akkor érnek el audiológushoz, amikor komoly a baj: már csak nagy hangerőn hallják jól a rádiót, és nem igazán tudnak bekapcsolódni a társalgásba.

A hallásromlás nem csak az időseket érinti – egyre több fiatal küzd rosszabb hallással

Forrás: Istock

A fiatal halláskárosultak inkább küszködnek a rosszkedvükkel és a depressziójukkal, inkább vállalják a magányos életformát, mintsem, hogy felvállalják az általuk hatalmas gyengeségnek vélt hallásromlásukat.

Természetesen a titkolózás miatt akár egy teljesen más életpályára is kényszeríthetik magukat, mint amilyet szeretnének. Így lesz valakiből újságíró helyett adatrögzítő, énekesnő helyett ruhatáros, és még sorolhatnánk.

Gyakran csak a depresszió téríti észhez az adott fiatalt: ezt nem lehet így tovább elviselni, tenni kell valamit, mert így nem lehet leélni egy életet…

Fogadd el a helyzeted, és tegyél meg mindent azért, hogy a legjobbat hozd ki belőle

Szeretnéd jobban élvezni a társalgást? Nem szeretnéd a hallásromlásod miatt kihagyni a vágyva vágyott nyelvvizsgát, vagy a külföldi utazást? Imádnád, ha mindent hallanál az egyetemi előadásból, vagy épp abból a mozifilmből, amire beültetek a barátoddal?

Akkor ne titkolózz magad előtt, hanem vedd a kezedbe életed irányítását.

Fiatal vagy, előtted az élet, és nem kockáztathatod meg azt, hogy a rossz hallásod miatt kihagyj egy csomó lehetőséget, amit az élet tartogat a számodra.

Mi okozhatja a fiatalkori hallásromlást?

Az, hogy a hallásod mitől lett rosszabb az évek folyamán, egyáltalán nem mindegy, ki kell deríteni, ki kell vizsgáltatni. A főbb okok: idegi halláskárosodás, környezeti ártalmak, érelmeszesedés, magas vérnyomás, de néhány gyógyszer is okoz ilyen mellékhatást.

A hallásromlás nem csak az időseket érinti – egyre több fiatal küzd rosszabb hallással

Forrás: Istock

Így kezdődik a kálvária

Először csak azt hiszed, hogy a családtagjaid kezdtek el hanyagabbul beszélni: túlzottan hadarnak, vagy nem artikulálnak eléggé. Sajnos ez csak az esetek igen kis hányadában van így, nagyobbrészt a saját hallásromlásod az oka keserű tapasztalataidnak.

Elsőként csak a magas hangok esnek ki, és romlik a beszédértés, de kezelés nélkül ez az állapot jelentősen tovább romolhat.

Fiatalként, hallókészülékkel a fülben

Akkor, amikor egy hallásromlással élő fiatal megtapasztalja, hogy milyen az élet akkor, amikor hordja a „fülest”, szinte elkezdi magát szidni, hogy miért nem tette meg magáért ezt a lépést sokkal, se sokkal korábban.

Ugyan a készülék nem adja vissza a teljes hallást, viszont sokkal, de sokkal élhetőbbé teszi a mindennapokat, és kinyitja számodra a világ kapuját.

Sokkal bátrabban indulsz neki egy állásinterjúnak, egy randinak, vagy akár egy bulis vagy mozis estének.

Alig észrevehető

A mai digitális készülékek annyira diszkrétek, hogy szinte észre sem lehet őket venni. Két fajtájuk van: a fülbe tehető (mélyhallójárati és hallójárati), és a fül mögött viselhető. Ez utóbbit, ha nem akarod, hogy testszínű legyen, divatos színekben is kérheted. A hangokat a hangszóróból egy alig látható, vékony cső vezeti a hallójáratba.

A hallásromlás nem csak az időseket érinti – egyre több fiatal küzd rosszabb hallással

Forrás: Istock

Mire vársz? Látogass meg egy hallásgondozót!

A hallókészülék kiválasztásában az audiológus és a hallásakusztikus lehet a segítségedre. Szerencsére ma már többféle hallókészülék típus közül választhatsz, amiket haza is vihetsz próbahordásra. A tapasztalataid alapján fogod tudni eldönteni, hogy melyik legyen a kiválasztott.

Tudtad? 18 éves korig a hallókészülék árát legtöbbször 90-100%-ban az állam fizeti ki helyetted.

Figyelem! A kezeletlen hallássérülésnek sajnos súlyos következményei vannak. A beszédértés fokozatosan romolhat, és bár sokan ekkor tanulnak meg szájról olvasni, nem ez az igazi megoldás.

Kezdd el élvezni az életet még ma! Keress fel minket, és kérj időpontot egy ingyenes hallásvizsgálatra és elmondjuk, milyen lehetőségeid vannak. Itt foglalhatsz időpontot!