A rossz hallás előnyei

Talán most gondolatban már fel is háborodtál, hogy hogyan lehet ilyesmit egyáltalán leírni. Pedig hallássérültként akkor jár a legjobban az ember, ha próbálja a lehető legpozitívabban felfogni az állapotát. Természetesen nem viccelünk vele, mert komoly dolog, de akár hiszed, akár nem, van napos oldala.

Az alábbi helyzetek megélése természetesen annak is a függvénye, hogy milyen hallásmaradvánnyal rendelkezel. A leírások azt próbálják érzékeltetni, hogy a sok üröm mellett azért jut nekünk is bőven boldogság.

1. Először is, olyan, hogy fülsüketítő zaj, nem igazán létezik a számodra

Amikor mások befogják a fülüket az utcán, te a lehető legnagyobb nyugalommal sétálsz tovább. Nem sérti a füled a babasírás, a szirénázó mentő hangja. Sőt, még akkor is nyugodtan alszol tovább, amikor a szomszéd elkezd fúrni-faragni feletted, vagy épp a megszokott reggeli körét kezdi a kukásautó.

A rossz hallás előnyei

Forrás: 123RF

Ha lakótársaid vannak, és például korábban járnak iskolába/munkahelyre, akkor nem ébredsz fel a készülődésük zajaira. Este, ha például sokáig tanulnál, de a többiek hangosak, vagy buliznak, akkor teljesen ki tudod magad vonni a forgalomból, és nyugodtan, koncentrálva tudsz olvasni, tanulni, vagy csak figyelni a saját gondolataidra.

Apropó, ha hajlamos vagy elkésni a munkahelyedről, néhányszor bevetheted a nem hallottam az ébresztőórát kifogást (sőt lehet, hogy valóban így van), de persze ebből nem jó divatot teremteni.

2. Ha egy kis csendet szeretnél magad körül, csak ki kell venned a hallókészüléket

Mindenkinek van rossz napja amikor legszívesebben elbújna az egész világ szeme elől. Jó hírünk van: neked sikerülhet. Amikor már bánt a világ zaja, hazaérve csak ki kell venned a füledből a hallókészüléket, és máris körülölel a csend. A csend világa, melyben kisimulnak az idegeid és megnyugszik a szív. Ne félj, ha a telefont rezgőre állítod, és fényjelzéssel jelez a csengő, nem fogsz lemaradni semmiről.

Csendben sokkal jobb olvasni, hiszen így nyugodtan táncra kelhet a képzeleted, és sokkal jobban beleéled magad a cselekménybe. Biztos lehetsz benne, hogy magával fog ragadni a történet.

A munkahelyeden nem fog zavarni a zsibongó iroda, és a kintről behallatszó forgalom zaja. Sőt, még a légkondicionáló búgása sem.

Esténként sokkal hamarabb nyugszol meg, és az alvásod is mély, pihentető lesz.

3. Nem kell kommunikatív munkakört ellátnod

Hallássérültként tudomásul veszed, hogy az ügyfelekkel tárgyalós, telefonálós munkaköröket nem neked találták ki, és hogy a főnökeid sem kötelezhetnek ilyen jellegű extra feladatok elvégzésére.

Természetesen ha a hallásod hallkészülékkel megfelelően kibővíthető, akkor a kommunikációd, és a foglalkozásod is másként alakulhat, mint például egy nagyfokú súlyos mértékű halláscsökkenés esetén.

Neked találták ki viszont az elmélyülést, koncentrálást igénylő munkaköröket, hiszen ezek során tudod kibontakoztatni a tehetséged legjavát.

A rossz hallás előnyei

Forrás: 123RF

4. Sokkal érzékenyebb leszel a külvilág iránt

Az a tény, hogy rosszabb hallással rendelkezel, mint az emberek nagy többsége, meg fogja határozni azt, aki vagy, és sokkal érzékenyebb leszel a külvilág jelzéseire.

Mivel sokkal jobban odafigyelsz a környezetedre, kinyílik számodra a világ: képes leszel valakit csupán egy nézésből, vagy pár gesztikulációból megérteni. Kimutatták azt is, hogy a hallássérültek az átlagosnál nagyobb EQ-val, azaz érzelmi intelligenciával rendelkeznek.

Gyorsan érzékeled az emberek hangulatát, és gyorsan megoldod a konfliktusokat.

Ha hallókészüléket hordasz, nem csak a hasonszőrű társaidat fogod megérteni, a szemüvegesek, látássérültek, mozgássérültek mellett sem fogsz érzéketlenül elmenni. Egyszerűen azért nem, mert a saját példád miatt bele fogod tudni képzelni magadat az ő helyzetükbe.

Még nincs hallókészüléked? Itt járhatsz utána, hogy szükséged van-e rá.